Promieniowanie słoneczne może stanowić sporą przeszkodę w komfortowym prowadzeniu auta. Odbijające się i przenikające do wnętrza światło może prowadzić do oślepienia kierowcy, rozdrażnienia oraz nadmiernie ogrzewać wnętrze.
Chcąc temu przeciwdziałać, częstym zabiegiem jest aplikowanie folii przyciemniającej. Dostosowując się do przepisów i rozporządzenia Ministra Infrastruktury jest to możliwe i legalne. Użyta folia musi posiadać stosowny atest, a szyba przednia oraz boczne przednie powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie większy niż 70%. Poza ochroną przed ostrym słońcem, kierowca zyskuje także na bezpieczeństwie swoim i pasażerów.
W razie wypadku lub stłuczki folia przyciemniająca skutecznie chroni przed przedostaniem się skruszonego szkła do wnętrza pojazdu. Poza tym stanowi ona spore utrudnienie dla złodziei – trudniej im ocenić czy w środku znajdują się ludzie lub cenne przedmioty. Przyciemniane szyby pozwalają uniknąć także ciekawskich spojrzeń, jednak mogą być problematyczne dla pozostałych użytkowników ruchu. Inni kierowcy mogą mieć trudność ze spoglądaniem na przestrzał, a piesi i rowerzyści, nie mając możliwości kontaktu wzrokowego z kierującym, nie mają pewności, czy ten ich widzi.