Zabudowa busa lub auta dostawczego ma na celu profesjonalne zabezpieczenie przewożonego ładunku oraz zabezpieczenie samochodu przed ewentualnymi uszkodzeniami. Sam proces nazywany ogólnie ,,zabudową” jest zaawansowany technologicznie i składa się z kilku etapów.
Dokonując zabudowy auta pierwszym etapem jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi. Ten element karoserii auta ma bezpośredni kontakt z przewożonym ładunkiem i jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Podłogę zabezpiecza się sklejkami z drewna lub tworzyw sztucznych. Użyty materiał musi być bardzo wytrzymały. Sklejka z reguły jest również wodoodporna oraz antypoślizgowa. Następnie w zabudowywanym aucie montuje się listwy progowe, które mają zabezpieczać sklejkę w okolicach drzwi bocznych oraz tylnych przed rozwarstwianiem oraz uszkodzeniami podczas załadunku. W następnym etapie zabezpiecza się boki pojazdu. Używa się w tym celu również sklejki, która montowana jest w taki sposób, by nie uszkodzić blach. Ostatni krok podczas zabudowy busów to zabezpieczenie przed uszkodzeniem nadkoli. Stosuje się do tego sklejkę lub tworzywa sztuczne.
Tak zabudowany bus lub auto dostawcze z pewnością dowiozą bezpiecznie towar na miejsce, a samo auto uniknie uszkodzeń i kosztownym napraw z nimi związanych.